Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pozdravy z Gognacu aneb jak jsem poznal koňak .

13. 07. 2010 7:39:43
Jako každý z nás i já si v době dospívání prožil různé seznamování s alkoholem . Samozřejmě nechybělo takové to vytahování a machrování , kdo toho co nejvíce vypije a nic mu není atd. Zkoušeli jsme všechno možné ale vzhledem na náš studentský věk , hlavně levné . Na chatě na venkově dominovalo pivo a nějaký ten rum a Fernet . V Praze jsme byli spíš vinárnickými typy a ve vinárně Arkádia , která byla naší domovskou základnou jsme holdovali vodce , Becherovce , sem tam nějaká ta Whisky ( ale o výplatě ) a pak často míchané nápoje . Tenkrát jsem o koňaku věděl jen že je to francouzské fajnové pití za těžký peníz ...

Jak říkám , prošel jsem si tím , čím musí asi projít až na výjímky každý normální konzument alkoholu a dobrého pití . Sám pak člověk pozná co mu vyhovuje a chutná , jestli se na pití úplně vykašlat a nebo uspokojovat své chutě nějakou dobrou tekutinou ať vínem či pivem a nebo právě zmiňovanou kořalkou .

Startem mého zájmu o koňak byl článek v cestovatelském časopise Koktejl , kde autor velmi citlivě , s nádechem něčeho výjímečného a ušlechtilého popisoval výrobu a život kolem této ušlechtilé tekutiny . Popisoval tamější pohodu malého malebného městečka Cognac a já si představoval malé poklidné městečko spíš vesnici obehnanou vinicemi , něco podobného jako u nás na Moravě . Mýlil jsem se ! Městečko Cognac by se dalo přirovnat velikostí k Benešovu nebo Příbrami nebo Jihlavě . Je to velmi rušné město s bohatou historií , kde se například narodil král František první . Autor se dále ubírá k firmě Martell , kde popisuje s lehkostí charakter jednotlivých druhů koňaků .

Článek i fotografie mě velmi nadchli , že jsem se začal zajímat o tento luxusní jantarově zbarvený mok . Do té doby jsem myslel , že existuje jen nějakých pět , šest firem co jsem jejich značky viděl tady u nás v prodeji , opět jsem se mýlil ! Ano firmy Martell , Hennessy , Courvoisier , Remy Martin , Camus a Godet jsou největší a nejznámější koňakové firmy ale dalším objevováním jsem našel další stovky farmářů , vinohradníků , destilérií , firem a lidí , kteří se kolem výroby koňaku pohybují až jsem se dostal do počtu tisíců .

Pravda je , že díky změně režimu se trh s alkoholem začal rozvíjet a začali dovážet i jiné značky ale především i značky méně známé , malé rodinné firmy , které produkují kolikrát takové skvosty , že mohou hravě konkurovat i těm velkým a známým gigantům . Sám mám tyto malé firmy raději , pro jejich domácí ruční práci , rodinný vlídný přístup až familiárnost . I český člověk raději nakupuje u malého soukromníka , kde ví že to víno , pálenka nebo i uzenina mléko a nebo pečivo je kvalitnější po domácky vyráběné bez velkého množství náhražek chemikálií a stabilizátorů . Pravda je , že každý malý vinař či rodinná firma produkující koňak se hned pyšní výrobou na přírodní bázi bez přidávání chemikálií , na to kladou veliký důraz .

Především při koupi u nás takového koňaku od malého pěstitele , získáte za menší peníz velmi hodnotný a chuťově výborný destilát , který svou kvalitou může hravě konkurovat těmto velkým gigantům u kterých navíc platíte značku .

Za ta léta hledání a přijímání zpráv o koňaku , vyhledávání novinek , prezentací a kontaktování koňakových firem , jsem zmapoval prodej koňaku na českém trhu . Dokážu zákazníkovi poradit a obstarat výborný koňak odpovídající cenově své kvalitě . Vím kde obstarat novinky , rarity a nebo dárková balení . Prostě koňak zvaný francouzskými sklepmistry " Eaux De vie " ( voda života ) mám rád žiji jeho život a koňaku jako kultuře jsem zcela podlehl .Tím nechci zatracovat destiláty domácí výroby , které jsou také velmi dobré a některé dobře známé ve světě jako třeba Becherovka , slivovice od R.Jelínka a nebo Absint . Specifický český rum , vím že to je rozdíl s pravým rumem ale pravý český grog bez rumu s lodičkou nebo Božkov to prostě nejde .

Za ta léta jsem si vytříbil chuť na čisté destiláty po kterých ráno nebolí hlava . Pamatuji na ta mladická léta , na ta těžká rána kdy si člověk myslí , že mu vyměnili mozek o číslo větší než má hlavu a ten se dere ven . Ten pocit permoníků co tlučou palicemi a kladivy a v ústech jako v polepšovně . Teď už takové problémy nemám , né že bych se naučil nějak lépe pít ale člověk si za ta léta vytříbil chuť a ví jak a co mu dělá potěšení aniž by se úplně odepsal . Prostě když už piji , snažím se pít to nejlepší a nejkvalitnější . Rád se v této oblasti ušlechtilých destilátů pohybuji , rád si o destilátech povídám , rád o destilátech píši a proto jsem se rozhodl se s Vámi podělit o zážitky a poznatky přímo z klébky tohoto zlatavého moku z Cognacu z Francie . Chci napsat pozdravy z Cognacu o historii a životu a o lidech žijící a produkující Eaux De Vie ale to až příště ...

Autor: Milan Pavlíček | úterý 13.7.2010 7:39 | karma článku: 9.46 | přečteno: 1483x


Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Poezie a próza

Jan Jurek

Vytčený cíl, který se může splnit … anebo taky ne

Při výjezdu z Prahy se zastaví na místě, kde se může občerstvit. Dá si své oblíbené menu. Ne příliš zdravé, ale chutné a povzbuzující s trochou Coly, kterou jinak vůbec nepije. Když se vrátí k autu, z ničeho nic se jen tak dívá

20.9.2018 v 8:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 82 | Diskuse

Martin Novotný

Retrospektiva (povídka)

Ta krajina ve mě probouzela fascinaci i hrůzu. Nad rozlehlými travnatými kopci, na nichž se rozprostíral les, svítil na potemnělé bezhvězdné obloze krvavě rudý měsíc...

19.9.2018 v 17:00 | Karma článku: 2.81 | Přečteno: 97 | Diskuse

Pavel Hewlit

Co na to přímo sirotci

Sirotci táhnou, alespoň do voleb. Pak zas bude klid. Poté se všechno vrátí do starých kolejí běžného nezájmu většiny lidí. Já k nim nepatřím, a tak mnohé vím. Pro Vás ostatní jsem to značně zjednodušil, ale třeba si svoje najdete.

19.9.2018 v 7:04 | Karma článku: 41.85 | Přečteno: 3443 | Diskuse

Martin Duplák

Eskalace

Překrásná a nikdy nekončící romance, kterou mě zahlcovala, mě na druhé straně vah nepřestávala udivovat.

17.9.2018 v 7:45 | Karma článku: 3.72 | Přečteno: 93 | Diskuse

Marcela Valouchová

Noc

Tlustou propisku dal na kraj koberce, to byla mašinka, a za ní zapojil tenčí. Vedle udělal vláček z tužek. "Hlavní nádraží." Zvolal nadšeně. Posunul vláček k papuči položené podrážkou nahoru. "Hu hůůů. Bude tunéééél."

17.9.2018 v 7:20 | Karma článku: 7.20 | Přečteno: 121 | Diskuse
Počet článků 31 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2320
Jsem jeden z mála fandů ušlechtilých destilátů , jako je " Eau de Vie " voda života a tou je pro mne Cognac . TOPlist
Najdete na iDNES.cz