Bílý koňak – vodka nebo brandy? Koktejly pro mladé?

Většina z nás vnímá koňak jako luxusní a drahé pití. Myslím ale, že je to především díky dlouholetému konzervativnímu přístupu výrobců koňaku…

Díky tomu si běžný průměrný konzument destilátu představí rituál degustace koňaku někde v rodinném sídle u krbu s doutníkem nebo někde na moři na přepychové jachtě. Dnes už tomu tak není. Vždyť dnes láhev sngle malt skotské whisky, archivního karibského rumu nebo tequily pořídíte už za stejný obnos jako láhev dobrého koňaku a někdy i dráž.

 V tomto případě jsou výrobci těchto nápojů v prodeji a prezentaci obratnější a svou výrobu úspěšně exportují do zámoří a do Asie, kde jsou na trhu velmi oblíbené především mezi mladými konzumenty na rautech a diskotékách. 

A co koňak?

Mnoho let konzervativní výrobci si razili cestu decentního pití ušlechtilých destilátů s rodinnou tradicí. Teprve před nějakým časem, před pár lety se začal koňakový trh rozkoukávat a to velké firmy jako je Hennessy, Martell, Remy Martin a na zámořských trzích začali oslovovat především mladou populaci v USA a na druhou stranu v Asii a Japonsku na párty a diskotékách.

Mezi prvními byla firma Hennessy, která přišla s koňakem pro mladé, určeného pro míchané nápoje a long drinky „ Pure & White „

  Přidali se další se svými koňaky určené k míchání a k tomu i určené sklo, šejkry jako je Martell, Remy Martin a Godet. 

V roce 2008 přišel na trh nový bílý koňak od staré rodinné firmy Godet s názvem Godet Antarctica icy Cognac. Na své expedici na jižní pól, na Antarktidu na jaře 2008 nejstarší z rodu Godetů, Jean Jacques Godet byl uchvácen křišťálově čistou a bílou přírodou a rozhodl se vytvořit křišťálově čirý koňak. Pro výrobu tohoto koňaku použil, starou odrůdu révy Folle Blanch, která se již moc nevyužívá pro svou náchylnost k plísním a jen tak tak přežila v roce 1870 pohromu způsobenou Philloxerou, která zničila 80 % všech vinic v oblasti Cognacu. Rodina Godetů jsou však dnes největšími pěstiteli této odrůdy pro svou svěžest a květnatost. Tento nový hit je daleko od tradic obrazu starého pijáka klasického koňaku. Tento koňak ztělesňuje tradici rodiny Godetů a tímto míří mezi mladé konzumenty svěží a delilkátní chuť. Na trhu je tento koňak uváděn v karafě ve tvaru ledové kostky evokující bílou ledovou krajinu, která Jeana Jacquese Godeta inspirovala k zrození tohoto výjimečného koňaku určeného díky své svěžesti a čistotě především pro mladé konzumenty.

Po uvedení Godeta na náš trh jsem tak trochu nechápal, že klasický koňak může být také bílý a začal jsem se po tomto tajemství pídit. Bohužel však o výrobě tohoto koňaku nikde moc nepublikují a už se nejedná jen o koňak Godet ale, svou premiéru si odbyl Remy Martin „ V“ v roce 2010 v americké Atlantě, kde se také rozjel testovací režim na trhu will roll out.

Tím vznikla i otázka, zdali se jedná o koňak nebo vodku ? Jacquse  Godet udává pouze, že daná pálenka zraje sedm let ve velmi starých sudech, které již vylučují minimální množství taninu a tím koňak neobarvují.

Remy Martin zase uvádí, že jejich pálenka po destilaci, kterou destilují bez kalu kvůli čirosti, snad ani v sudech nezraje ale co je u obou výrobců hlavní, že posledním krokem výroby prochází ledovou „ chill“ filtrací při teplotě – 10 stupňů celsia. Remy Martin vybírá révu výhradně z oblasti, Grande a Petit Champagne, jenž zaručuje jedinečnou vůni s dokonalou texturou. Tím vzniká křišťálově čistá svěží tekutina jemných vůní a chutí s nuancí hrušky a čerstvé máty na rozdíl od vodky, kterou se snaží výrobci vytvořit co nejvíce bez chutě.

Remy Martin použil v názvu písmeno v, což má několik významů. „ V“  znamená římskou pětku, to je délka zrání a stáří tohoto koňaku. Další význam písmene „ V“ znamená V jako Vee (čti víí) což znamená Francouzky život. Koňak je také nazýván jako voda života „Eaux de vie“. Od Remy Martin je to další velmi chytrý tah, je to reakce na koktejlovou kulturu a noční život v exkluzivních nočních klubech v Americe v posledních letech.      

Další průkopníci v takzvané kategorii „ Ice Cognac“ jsou např. firma A De Luze se svým koňakem „ Alfred“. Zde se ale jedná o tradiční „ hnědý“ koňak, který je prezentován ve vkusné bílé láhvi stejně jako firma AKB 6. Ta produkuje také svůj výrobek v bílé láhvi kde je ovšem také „ hnědý“ koňak. Všechny tyto zmíněné firmy doporučují servírovat svůj koňak především na ledu v longové sklence nebo jako některý výborný ledový koktejl. Tím oslovují především mladé konzumenty a prezentují své koňaky po celém světě, kde se stávají opět hitem na rautech, v exkluzivních nočních klubech v posledních letech.

 

   

     

Autor: Milan Pavlíček | pondělí 2.7.2012 7:35 | karma článku: 9,08 | přečteno: 1326x
  • Další články autora

Milan Pavlíček

ARMAGNAC versus COGNAC

25.5.2011 v 7:42 | Karma: 22,85

Milan Pavlíček

Stav koňaku v minulém roce

3.1.2011 v 7:35 | Karma: 9,85

Milan Pavlíček

Pozdravy z Cognacu - IV

27.9.2010 v 7:19 | Karma: 7,56

Milan Pavlíček

Pozdravy z Cognacu - III

12.9.2010 v 8:00 | Karma: 9,09

Milan Pavlíček

Pozdravy z Cognacu - II

31.8.2010 v 7:38 | Karma: 8,31

Milan Pavlíček

Pozdravy z Cognacu - I

19.7.2010 v 7:01 | Karma: 6,30

Milan Pavlíček

Což takhle dát si Pineau ?

26.4.2010 v 7:32 | Karma: 11,66

Milan Pavlíček

Což takhle dát si Brandy

6.4.2010 v 8:13 | Karma: 18,69

Milan Pavlíček

Což takhle dát si Armagnac

4.4.2010 v 13:31 | Karma: 11,64

Milan Pavlíček

Degustace ? Proč ne !

19.10.2009 v 7:42 | Karma: 6,39

Milan Pavlíček

Dobrý den, odtáhli mi auto .

30.9.2009 v 6:51 | Karma: 23,23
  • Počet článků 31
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2614x
Jsem jeden z mála fandů ušlechtilých destilátů , jako je " Eau de Vie " voda života a tou je pro mne Cognac .